Site Search

Social Bookmarks

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest

Local Weather

Click for Geneva, Nebraska Forecast

Facebook

Lovan, Motis, Moses D-T Champs

Fillmore had three weight class champions at the 2018 Doniphan-Trumbull Invite.  Riley Moses (42-4) went 5-0 at 285 pounds with all of his victories coming by pin. Christian Lovan (38-12) also went 5-0 on Saturday at 145 with four pinfalls and one major decision.  Travien Motis (32-12) went 5-0 at 182 pounds with three of his wins coming by pinfall.
Both Gatlin Motis and Parker Trowbridge went 2-1 at Doniphan.  Motis is 13-3 at 160 pounds, while Trowbridge is 35-13 at 132.  Conner Nun (11-30) finished 2-3 at 113 pounds.  Kurtis Hinrichs was unable to pick up a win.
FC finished third in the team standings at the 13-team meet.  Panther head coach Ryan Komenda tabbed T. Motis as his Wrestler of the Week and Nun as his Practice Wrestler of the Week.  The SNC Championships are this Friday in Fairbury.
Conner Nun (11-30) placed 6th and scored 5.00 team points.
•Round 1 - Kael Kingery (Grand Island JV) 5-0 won by fall over Conner Nun (Fillmore Central) 11-30 (Fall 0:55)
•Round 2 - Drake Belville (Doniphan-Trumbull) 24-11 won by fall over Conner Nun (Fillmore Central) 11-30 (Fall 0:35)
•Round 3 - Conner Nun (FC) 11-30 won by fall over Keegan Sims (Perkins County) 3-8 (Fall 2:23)
•Consolation Bracket - Conner Nun (Fillmore Central) 11-30 received a bye () (Bye)
•5th Place Match - Bruce Gamble (Perkins County) 3-14 won by fall over Conner Nun (Fillmore Central) 11-30 (Fall 0:48)
Parker Trowbridge (35-13) placed 2nd and scored 20.00 team points.
•Round 1 - Parker Trowbridge (Fillmore Central) 35-13 won by fall over Jason Rodriguez (Millard North JV) 1-21 (Fall 2:26)
•Round 2 - Parker Trowbridge (Fillmore Central) 35-13 won by fall over Will Williams (Doniphan-Trumbull) 8-13 (Fall 2:53)
•Round 3 - Parker Trowbridge (FC) 35-13 won by fall over Alex Banuelos (Minden) 20-15 (Fall 3:57)
•Championship Bracket - Parker Trowbridge (FC) 35-13 won by decision over Austin Yohe (Hastings High JV) 21-9 (Dec 7-6)
•1st Place Match - Chase Smith (Gibbon) 34-3 won by fall over Parker Trowbridge (Fillmore Central) 35-13 (Fall 3:53)
Kurtis Hinrichs (11-16) placed 8th.
•Round 2 - Alexis Sauceda (Hastings St. Cecilia ) 26-12 won by fall over Kurtis Hinrichs (Fillmore Central) 11-16 (Fall 0:45)
•Round 3 - Sean Hampton (Gibbon) 18-14 won by fall over Kurtis Hinrichs (FC) 11-16 (Fall 0:54)
•Round 4 - Izaiah Deras (Grand Island JV) 3-2 won by major decision over Kurtis Hinrichs (Fillmore Central) 11-16 (MD 17-3)
•Round 5 - Preston Ellsworth (Northwest JV) 6-7 won by major decision over Kurtis Hinrichs (Fillmore Central) 11-16 (MD 16-7)
•7th Place Match - Jace Wid (Perkins County) 13-21 won by fall over Kurtis Hinrichs (Fillmore Central) 11-16 (Fall 4:58)
Christian Lovan (38-12) placed 1st and scored 25.00 team points.
•Round 1 - Christian Lovan (Fillmore Central) 38-12 won by fall over Devin Bushhousen (Hastings High JV) 3-18 (Fall 1:02)
•Round 2 - Christian Lovan (Fillmore Central) 38-12 won by fall over Jaron Brown (Minden) 23-20 (Fall 1:22)
•Round 4 - Christian Lovan (Fillmore Central) 38-12 won by fall over Jace Wid (Perkins County) 13-21 (Fall 5:01)
•Round 5 - Christian Lovan (FC) 38-12 won by major decision over Grant Williams (Doniphan-Trumbull) 17-14 (MD 11-3)
•1st Place Match - Christian Lovan (Fillmore Central) 38-12 won by fall over Alexis Sauceda (Hastings St. Cecilia ) 26-12 (Fall 2:00)
Gatlin Motis (13-3) placed 2nd and scored 22.00 team points.
•Round 2 - Gatlin Motis (Fillmore Central) 13-3 won by major decision over Tyler Schukar (Minden) 7-13 (MD 13-3)
•Round 3 - Gatlin Motis (Fillmore Central) 13-3 won by tech fall over Danny Hess (Tri County) 13-28 (TF-1.5 4:32 (15-0))
•Quarterfinal - Gatlin Motis (Fillmore Central) 13-3 won by tech fall over Wyatt Graham (Cross County) 8-20 (TF-1.5 5:07 (15-0))
• Semifinal - Gatlin Motis (Fillmore Central) 13-3 won by fall over Casey Reis (Grand Island JV) 3-2 (Fall 1:32)
•1st Place Match - Cody Pederson (Doniphan-Trumbull) 23-16 won by injury default over Gatlin Motis (Fillmore Central) 13-3 (Inj. 5:01)
Travien Motis (32-12) placed 1st and scored 24.00 team points.
•Round 1 - Travien Motis (Fillmore Central) 32-12 won by fall over Conner Shoup (Cross County) 8-31 (Fall 0:59)
•Round 2 - Travien Motis (Fillmore Central) 32-12 won by fall over Jerett McDowell (Minden) 14-23 (Fall 1:31)
•Round 3 - Travien Motis (Fillmore Central) 32-12 won by decision over Blake Davis (Hastings High JV) 13-20 (Dec 8-2)
•Round 4 - Travien Motis (Fillmore Central) 32-12 won by fall over Brandon Siebolt (Tri County) 21-24 (Fall 0:54)
•Round 5 - Travien Motis (Fillmore Central) 32-12 won by medical forfeit over Trevin Carpenter (Northwest JV) 9-12 (M. For.)
Riley Moses (42-4) placed 1st and scored 26.00 team points.
•Round 1 - Riley Moses (Fillmore Central) 42-4 won by fall over Arkady Sanchez-Vazquez (Grand Island JV) 3-2 (Fall 2:11)
•Round 2 - Riley Moses (Fillmore Central) 42-4 won by fall over Joel Gonzalez (Minden) 9-19 (Fall 1:26)
•Round 3 - Riley Moses (Fillmore Central) 42-4 won by fall over Chris Herbek (Hastings St. Cecilia ) 3-30 (Fall 0:37)
•Round 4 - Riley Moses (Fillmore Central) 42-4 won by fall over Isias Perez (Perkins County) 17-18 (Fall 2:47)
•Round 5 - Riley Moses (Fillmore Central) 42-4 won by fall over Jon Marinus (Millard North JV) 16-11 (Fall 1:42)